Je dovoleno pít?

České vysoké učení technické, Fakulta jaderné fyziky a inženýrství, přednáška z etiky. A jeden ze studentů dostal žízeň.

Napil se a strhlo se peklo na zemi. Jak si to jen mohl dovolit, jak neetické!

Jedna studentka se pak ve své eseji zamýšlí nad tím, jaký dopad může takové pití mít:"Jistě, můžeme namítnout, že se snad moc nestalo. Ale - pitím na přednášce to začne a čím to skončí? Šibenicí?"

"Ano, můžeme onu příhodu interpretovat v duchu různých poststrukturalistických vazeb, ale není to jen nemravné uhýbání před velkým tématem, důkaz toho, že naše společnost o etiku vlastně vůbec neusiluje?"

"Jestliže se mládež neumí a nechce ptát, kdo jsme a kam vlastně jdeme, má dnešní občanská společnost ještě vůbec šanci? A není pak diskuze o etice jen leštěním dávno shnilých trámů?"


Celá esej v PDF: Pití na přednáškách z etiky jako příznak úpadku občanské společnosti

5 komentářů:

 1. Tak to je síla...To neexistují dnes normy o pitném režimu, dle kterých má mít student možnost použít ochranný nápoj v případě velkého psychického vytížení, studiu v nevětraných prostorách či v prostorách, či při teplotě v místnosti přesahující 27°C?

  OdpovědětVymazat
 2. Herci jsou blázni z povolání, etici z podstaty.

  OdpovědětVymazat
 3. Práce na téma "Rodina - základ společnosti?" je ještě lepší: http://www-troja.fjfi.cvut.cz/~sumova/skola/5.pdf

  OdpovědětVymazat
 4. To je sice pravda, ale zase jsem k ní nepřispíval svými znalostmi poststrukturalismu. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Ano, ano, svymi hlubokymi znalostmi poststrukturalismu a shnilych tramu mi queen velmi pomohl a timto mu dekuju :) Pevne doufam, ze jeho rady zurocim jeste u zkousky..

  OdpovědětVymazat