Nápad jest tento: Vytvořit potenční síť témat, která budou ortogonální k současným rubrikám. (Pokud jste už pochopili, o co jde, nemusíte číst dál, a rovnou napište do komentářů vhodný název.)
Příklad: Máte na blogu rubriky Ze života hmyzu a Ze života Fandy Blogera. Podobným způsobem budete vytvářet témata, kterých bude z jistých důvodů víc než rubrik. Napsali jste článek Karafiátovi Broučci (rubrika Ze života hmyzu), proto vytvoříte témata Karafiát a Broučci a článek zařadíte do obou témat. O pár měsíců později napíšete článek Co jsem si přečetl (rubrika Ze života Fandy Blogera), a protože jste si přečetli Broučky, zařadíte ho do tématu Broučci.
Tím se u článku Karafiátovi Broučci automaticky objeví odkazy na související články - Co jsem si přečetl (a vice versa).
Za pár měsíců napíšete článek Dostal jsem karafiát, zařadíte ho do tématu Karafiát a výsledek je tento:
Karafiátovi Broučci - související články Co jsem si přečetl, Dostal jsem karafiát
Co jsem si přečetl - související články Karafiátovi broučci
Dostal jsem karafiát - související články Karafiátovi Broučci
Toto souvisení je tedy nezávislé na rubrikách, a navíc můžete pro každý článek vybrat vhodnou podmnožinu témat (a nikoli jen nejvýše jedno, jak je tomu u rubrik).
Pokud budete témata používat s rozmyslem, dostane se vašim čtenářům zcela automaticky bohatě odkazů na související články a vy nemusíte dohledávat a ručně dopisovat, že jste o tomto tématu už jednou (dvakrát, pětkrát) psali.
Srozumitelné? Jenomže Arturovi se nelíbí název témata. Takže jak?
leda tak suplata... uz ted hojne vyuzivana
OdpovědětVymazatked uz.. nie je proste jednoduchsie pri pisani clanku pouzit klucove slova a suvislosti hladat podla nich?aj tak ich budu vyplnat naprosti fanatici.
OdpovědětVymazatMy na to používáme výraz Související články. :-) Easy peasy.A zda použít přímo přiřazení nebo keywordy, to už je na uvážení...obojí má své pro a proti.
OdpovědětVymazat"Související""K věci"
OdpovědětVymazatTedy jestli mohu, redakční systémy tohle běžně řeší sestavou klíčových slov, které jsou nezávislé na rubrice. Píšeš článek o broučcích, dáš ho do kategorie Literatura mládí. A pak ho popíšeš klíčovými slovy: brouci, hmyz, literatura, Karafiát, růže atd...A když někdo na ten článek klikne, tak mu to dole vypíše články, které obsahují alespoň jedno to klíčové slovo. Užije se s tím spousta legrace a jestli to tam Arthur přidělá, zadělá si na parádní problémy ;)Čest do ženevy, mám zase chuť se stavit, až se poženu do Cannes... :)
OdpovědětVymazatZ diskuse off-blog vylezly dva poetické názvy: semínka nebo drápečky.
OdpovědětVymazat- souvislosti - kastlíky, fochy, hromádky- hrobečky ;-)- oddělení- kanályVýhodou klíčových slov je neomezený počet. Ale pokud to spravne chapu, tady by melo jit o nejaky omezeny pocet "temat", třeba s vlastním RSS kanálem (proto kanály) ?
OdpovědětVymazatNo, mé zadání zní na neomezený počet, rozdíl mezi vybíráním ze seznamu a popisováním klíčových slov vidím v tom, že při vybírání vidím všechna již existující témata, takže to snáze přiřadím, zatímco u klíčových slov se překlepnu, místo literatura napíšu knížky apod. - a jsem kde? Tam, kde jsem nechtěl být.
OdpovědětVymazatskatulkyrodiny, příbuzenstvokupky, balíčkykapššičkya vůbec mě nic nenapadá. Chtělo by to flaššštičku na povzbuzeni fantazie :-)
OdpovědětVymazatja si myslim, ze je to presne uloha pre kľúčové slová.Počúval by som inak, čo hovorí Marigold (Zandl), myslím si, že má reálne skúsenosti ;-)
OdpovědětVymazatPetře, pokud se ti nelíbí zadávání klíčových slov ručně, můžeš vybírat ze seznamu již použitých klíčových slov nebo přidáním dalších. I to se dá hezky udělat, moc pěkně to má udělané Oris (RS Mafry).
OdpovědětVymazatad: zadání zní na neomezený počet a výběr ze seznamuV tomhle vidím jedno riziko: pokud se ten seznam příliš natáhne, přestane být použitelným. Pokud napíšu příspěvek a budu chtít hledat mezi 250 slovy, kam patří, začnu šilhat a nechám toho.Mně připadají reálné dvě možnosti: Omezený pořet "témat" nebo klíčová slova. A koneckonců možná obojí, ono se to nevylučuje :-)
OdpovědětVymazat