První ranní běh

Ze zápisníku budoucího sportovce.

7.00 Zvoní budík. Vyskoč zvesela a pokoř přírodu!

7.30 Stále ještě v posteli.

8.00 Stane se něco, když začnu běhat až zítra?

8.15 Vyraž do boje, hrdino! Celý svět tě sleduje! Vstávám, dám Ludwigovi nažrat, opláchnu se, vypiju trochu vody, obleču se do sportovního a jdu na start.

8.30 Teď! Vyrážím. Mé kolečko vede po cyklistické stezce, pak kolem školy a obloukem po hlavní zpět před dům. Běžím lehce a radostně.

Na začátku cyklistické stezky stojí dvě děvčata, diskutují a kouří. Kdepak cigareta, pohleďte na mě! A běžím ještě ladněji.

Jsem u školy. Nohy ladně kmitají, ale plíce a srdce má problémy. Sípu, leč nevzdávám se.

Běžím po hlavní. Konec prvního kolečka se blíží, jistě jsem běžel dobrých deset minut. Stačí tři kolečka a svůj třicetiminutový plán mám splněn!

8.35 Dobíhám k domu a nevěřícně koukám na hodinky. Jenom pět minut? Chcete mě zabít? No dobrá tedy, uvidíme, kdo s koho!

Na začátku cyklistické stezky stojí pořád ještě ta dvě děvčata. Už si mě pamatují, zdraví mě, smějí se na mě, a já jim říkám něco morbidně vtipného o těch cigaretách, ale obávám se, že mi přes to mé sípání není rozumět. Přesto udržuji svižné tempo a úsměv na tváři, aspoň dokud nezmizím za rohem.

Jsem u školy a umírám. Doufám, že už něběžím tak rychle, protože šest koleček nemůžu zvládnout.

Běžím po hlavní. Nemám myšlenek, jen si při výdechu mumlám kreténe, kreténe.

8.41 Dobíhám k domu, mám za sebou druhé kolečko. Jak se podívám na hodinky, zatmí se mi před očima, ale běžím dál. Vypadá to, že za třicet minut zvládnu čtyři kolečka. Jsem v polovině!

Na začátku cyklistické stezky registruju ta dvě děvčata, která na mě jistě čekají. Dobře dělají, protože se mi opět zatmí před očima a kácím se k zemi.

Ležím na trávníku. Na něco se mě ptají, ale je mi to jedno.

Sedám si. Ukazuju, kde bydlím. Pomáhají mi vstát a vedou mě domů.

8.45 Opírám se o dveře výtahu a měřím si pulz. Sto dvacet. Pořád ještě se mi motá hlava.

8.49 Sedám k počítači, abych zaznamenal tento příběh. Budiž ponaučením i pro ostatní. Jdu si lehnout.