CzechTek: Policejní stát s neschopnou policií

Přijďte dnes ve dvě odpoledne - v Praze před vnitro, v Brně na Čáru.

Presumpce viny, oficiální policejní lži, nepřiměřenost zásahu, to jsou tři hlavní body, kterými to policie a její političtí nadřízení posrali. Více zde - Policejní stát.

Podrobně to sepsal Patrick Zandl: CzechTek 2005: policie zmlátila naše děti, nás nechá tvrdnout na ucpané dálnici a nám je to jedno...

A přečtěte si také Otázky pro bystré voliče od Michala Kašpárka.

Heslo soudruha Bublana je jasné: Nesmí projít za žádnou cenu! (doslova: "Opakuji, že pokud je v okolí několik jiných pozemků, které patří jiným majitelům a tyto pozemky by trpěly tím, že by se přes ně jezdilo, tak to nemůžeme dopustit." - zdroj: MF Dnes.

Takže místo toho, aby je nechali po normálních cestách dojet k pronajaté louce, tisíc policajtů tyto okolní pozemky ochrání před pošlapáním tím, že je obsadí, a donutí tak technaře, aby na těch chráněných pozemcích zaparkovali, zahltili okolní vesnice a na svou louku se tak nějak proplížili.

Strategickým úvahám ale není konec. "Jakmile by se už na louku dostalo několik tisíc lidí, dalo by se zasáhnout jenom těžko." To byl zase ten Bublan. Přestože policie všechno hlídá a sem tam pustí nějakého toho pěšího, světe div se, za pár hodin je na louce pět tisíc lidí, auta, stánky...

Bublan má svatou pravdu, zasáhnout se dá jenom těžko, zablokovat takovou Národní třídu je mnohem snažší. Tady domy chybí, takže rojnice policajtů postupuje sice rychle, ale zapomíná si hlídat křídla. Lidé ji obcházejí a vracejí se policajtům do zad. No prostě stratégové.

A jakýsi advokát Jan Černý tvrdí, že policajti měli pravdu, že se přes okolní pozemky nesmí chodit, protože sice existuje tzv. veřejný zájem, ale ten "nepočítá s tisíci lidmi. Jejich počet byl nad rámec zákona." Ten zákon by mě moc zajímal; že by se tam psalo, že ve veřejném zájmu může jít přes louku nejvýše šedesát lidé denně?

Policie s masivní politickou podporou zasáhla naprosto nepřiměřeně a naprosto diletantsky. Situaci bych nepodceňoval. Komunistické shromáždění je hlídáno, aby do něj nikdo "neoprávněně nevnikl a nepřístojným chováním nebránil účastníkům ve splnění účelu shromáždění" (cituji přestupky proti shromažďovacímu právu), a mám takový zvláštní pocit, že kdyby se na tu louku u Mlýnce sjeli skinheadi s bejsbolkama, tak je tam policajti raději vezmou z dálnice svým vrtulníkem, aby ty okolní pozemky nepošlapali.

Jo a říkat ve veřejnoprávním rozhlase, že komunisti jsou prasata, se prej nesmí. Tady se to ještě smí. Zatím. Ale oni si nás časem všechny najdou.