Povinnost volby

Belgičtí přátelé mi připravili nejeden úžas, když mi vyprávěli o svém volebním systému.

Kdo nepřijde k volbám, dostane pokutu. Svoboda volby volit či nevolit se redukuje na přijít k volbám a volit platně či neplatně. A prý je toho hojně využíváno. Na volební lístek výtvarně ztvárníte prasátko nebo lístek jinak znehodnotíte, a šup s ním do urny.

Nebo místní volební komise. U nás je to dobrovolné, dokonce se za to ještě platí. Komisaři jsou děsně důležití, kontrolují občanky, odškrtávají jména v seznamech, kdo by si to nechtěl zkusit, že.

V Belgii se volební komise vylosují a jednou to padne i na vás. Přijde vám úřední dopis a jste komisařem. Nechcete? - pokuta. Je to jasné, práce komisaře je děsně nudná, kontrola občanek, odškrtávání jmen v seznamech, kdo by tam lezl, že.

8 komentářů:

 1. A to jako fakt ?? To není možný, to si z nás autor utahuje. Ale jestli to tak je, tak to je pěkná blbost.

  OdpovědětSmazat
 2. je to smutný, ale ono to tak opravdu je... no, máme se na co těšit.

  OdpovědětSmazat
 3. v Lucemburku je to taky tak. A ve Švýcarsku né?

  OdpovědětSmazat
 4. Ve Švýcarsku névim, ale tipuju, že né. Tady jsou všichni tak uvědomělí, že chodí volit směle a radostně každý měsíc, protestanti jedni.

  OdpovědětSmazat
 5. No tak dobře, snad to u nás nezavedou. Ne snad proto, že bych nechodil volit, to ne, ale proto, že nechci být komise 8-)

  OdpovědětSmazat
 6. Být ve volební komisi bylo vždy mým snem...

  OdpovědětSmazat
 7. jojo, vzdycky jsem chtel byt v sefem komise u maturit, toho nejvic uplaceji chlastem a chlebickama, jeeee ja bych se tam ozral... :D

  OdpovědětSmazat
 8. Ty? No to si nedovedu vůůůbec představit...

  OdpovědětSmazat