Kupoval jsem si počítač

Možná jste ještě mladí a nevíte, co chcete a co nechcete. Dám vám radu: Nechtějte bydlet v Ženevě. A když už se sem hodláte přistěhovat, přivezte si s sebou svůj počítač. Vážně.

Svůj poslední počítač jsem nechal v Praze s tím, že není třeba se takovou zbytečností zatěžovat, že domácí počítač vůbec nepotřebuju a kdybych jej snad náhodou někdy potřeboval, tak si koupím nový.

A tak jsem se - poprvé po šestnácti letech - ocitl bez počítače. První měsíc mi to ani nepřišlo, druhý už byl lehce trýznivý, ale teď už to na mě leží plnou svou vahou: Nemám počítač! Jsem méněcenný, musím si doma psát všechno na papír a pak to v práci přepisovat, nemůžu poslouchat empétrojky, nemůžu - no já vlastně počítač na víc věcí nepotřebuju.

A tak jsem se odhodlal k tomu, že našetřené peníze nevrazím do automobilu, jak jsem měl původně v úmyslu, ale do nového počítače. A to ne do ledajakého: do počítače Shuttle, který je fikaně malý. Navedl mě k tomu Michal, kterému tímto večejně děkuji, i když se domnívám, že by si sám nic takového nekoupil. Díky googlu jsem v Ženevě našel obchod, kde Shuttly prodávají (zřejmě jediný), ale jinak s dosti omezenou nabídkou komponent. Později jsem zjistil, že je situace obdobná i v ostatních krámkách s počítači, a tak jsem vybíral z toho, co jsem měl, a po delší namáze se mi podařilo sestavit počítač dle mého gusta.

V sobotu dopoledne jsem vyrazil do města a těšil jsem se na instalační víkend. Navštívil jsem čtyři obchody (víc jich neznám), strávil jsem tím dvě a půl hodiny a zde je výsledek: Mám vypalovačku! To je všechno, co se mi podařilo získat...

Ale není nic ztraceno: Shuttle s procesorem a s pamětí prý bude už ve středu. Dobře, jsem ochotný počkat. Disky Maxtor prostě nejsou a není důvod, aby byly, dokud se nevyprodají disky Samsung za stejnou cenu. LCD Philips sice jsou, ale pouze s jakousi multimediální základnou, o kterou nemám zájem. A bezdrátové klávesnice s levorukou myší dokonce neexistují! Tedy existují, ale ne v sadě, takže bych si musel koupit klávesnici a dvě myši. Opravdu luxus!

Byly to smutné chvíle. V obchodě, který se jmenuje Highway Informatique měli na skladě pouhé čtyři disky a jinde to nevypadalo o moc lépe. Ve středu večer si (snad) doma zapojím Shuttle a budu radostně koukat na místo, kam má přijít disk. Do Vánoc jistě bude.

Aspoň jsem si ale přes víkend ujasnil, že mi stačí LCD s analogovým vstupem. Protože shánět v téhle vesnici ještě DVI kartu, to se mi opravdu nechce. A asi mi nezbyde než si strčit myš zase do pravé ruky... ach jo.

Ale mohl bych od vás možná dostat radu: Nemáte někdo zkušenosti s Logitechem Cordless Optical? Jak dlouho asi vydrží ty baterky? Nepřemlouvejte mě prosím ke kabelům, řešení mého bytu vyžaduje cordless.