Když stěhovat, tak jedině s kamarády

Chmurné nedělní odpoledne na Andělu. Lobo čeká na autobusové zastávce, když tu náhle - je to možné?! Po ulici se řítí dodávka s otevřenými zadními dveřmi, tu může řídit jedině žena! A skutečně, má žena za volantem, já na místě spolujezcce Lobovi zuřivě mávám a vzadu sedí Enimen, napodobuje červený praporek a zoufale se snaží přesvědčit svou novou skříň, aby nevypadla těmi otevřenými dveřmi.

Ale tak to nebylo. Lobo dál unaveně zíral do nicotné šedivosti před sebou a ani se na nás nepodíval.

Musíš posilovat, vykřikoval Enimen v pravidelných intervalech, kdy mi skříň nahoře vypadávala z rukou, zatímco on ji dole držel, rozkročen, statný jako býk, a čekal, až se vzpamatuju.

Vypadávala a často i vypadla, ale vždy jsem ji zachytil stehnem, a tak teď mám svá okrasná stehna krví podlitá. Na požádání ukazuji.

Ve výsledku máme doma tři nové knihovny, tři nové židle a jednu novou šatní skříň, zatím bez dveří, což je jiný příběh.

Totiž ten jiný příběh: Dveře máme, úchytky máme, ale do dveří je třeba vyvrtat jakési dírky, kterými se ty úchytky, no, to je taková komplikovaná manuální činnost, to nechme koňovi. Podstatné je to, že cestou z Černého Mostu jsme se stavili v jakési vesničce v Obi, nechali si odborně od prodavače vysvětlit, že všechny nabízené vrtačky jsou šmejdy, ale ta za osmnáct stovek ještě jde, a nakonec koupili vrtačku za pět stovek.

Nemá sice ten rychloupínák, ale to nevadí; léta se skličovalo sklíčidlem, tak to tak taky budeme dělat, vysvětloval jsem své ženě výhody levného nákupu. Měli posledních pět kusů, všechny tak nějak rozbalené, tak jsem jeden popadl a odnesl k pokladně.

Doma jsme usoudili, že nejlepší bude začít vytvořením těch kýžených otvorů. Chybí manuál, volal jsem zvesela, protože manuál jsem si pročetl už v obchodě a ještě jsem si ho pamatoval. Chybí sklíčidlo, volal jsem znevesela, protože prostě chybělo a náhradní doma nemáme. Kompenzujeme si to dvěma kladivy.

A tak jsem sklíčeně plakal nad chybějící součástkou, a to je konec jiného příběhu.

Jistě si říkáte, k čemu novou šatní skříň. A tady právě vstupuje do nejiného příběhu Enimen. Nutně bych potřeboval pro svého nového přítele šatní skříň, volal mi, nevíš o nějaké? Je to hrůza, on žádnou nemá, používá mojí a často se mi stane, že odejdu do práce v jeho oblečení!

Já, altruista, mu nabídl svoji, a tak jsem si tedy musel koupit novou. A pokud si na ramínkách vedete stejně jako já metr obleků a metr košil, jistě chápete, jak je těžké najít vhodnou skříň. A jak těžké je ji vynést do šestého patra.

A pokud jste to někdy viděli u nás doma, tak vám musí vrtat hlavou, kam se nám tam ještě můžou vejít tři další knihovny. Tak to vám klidně řeknu.

Ani se neptejte.

~

Stav dnes ráno je ukázkový. Enimena bolí deltové svaly, mě epsilonové.

Felix Holzmann a tvrdé drogy

V dvaadvacítce sedí pár anglicky mluvících dětí s růžovými kšiltovkami na hlavách. Na Pavláku přistoupuje mimo jiné i napodobenina Felixe Holzmanna. Možná dvě.

- Mno tak hele, mladej, snad tady uvolníš pánovi místo, že jo, no.

- Ale prosimvás, ty se nezvednou, dyk se na ně podívejte.

- No jo, nezvednou. Ale víte vy, čím to je? To je těma rodičema, že jo, no.

- Co rodičema, výchovou, pane, výchovou.

- No jo, výchovou. To je ta západní Evropa, víte. To voni se nezvednou.

- Máte pravdu, nezvednou.

- Ale víte vy co? Víte co je horší?

- No jo, je to hrozný, všechno.

- No ne, totiž znáte to tady na Pavláku?

- No právě, na Pavláku, tovítežejo, to znám moc dobře, strašný.

- No jak je na Pavláku to řeznictví, jo?

- No copak to řeznictví, tovítežejo, to já znám.

- No tak v tom řeznictví, pane, jo, v tom řeznictví úplně normálně, ale úplně normálně prodávají tohleto, no, ty tvrdý drogy.

- Ale nepovidejte!

- No právě že povídám. Normálně v tom řeznictví, tam si prostě choděj, nakupujou to tam, úplně normálně, v řeznictví, všechno tam maj. Tvrdý drogy a vůbec. To tam normálně přídete a tam se to nakupuje, všechno! Tyhle tvrdý drogy a psaníčka, však to znáte.

- No jo, to já znám. A na Pavláku, jo?

Bydlení v Barceloně

To je ale krásný byteček! snažím se zachránit situaci.

No prosím, voda teče, lednička chladí, sprcha sprší! Stojíme v útulném pokoji v centru Barcelony. Deset centimetrů přede mnou je kratičká linka, deset centimetrů nalevo je sprcha s toiletou, deset centimetrů napravo jsou dvě postele.

Na jedné z nich leží Ludmila a pláče.

Uznávám, byt není z největších. Z fotografií na webu nevyplývalo, že fotky postelí, linky a sprchy jsou fotky téhož prostoru. Ale má spoustu výhod - je docela v centru města, je plný hulákajících Španělů, takže se sžijeme s místní komunitou, a navíc má výtečnou akustiku. Například teď - sousedovi ve vedlejším bytě spadla na podlahu pet lahev. Jako by mi spadla u nohy.

Takový krásný byt za pouhých 420 euro na týden!

A tak honem pospíchám dolů do kanceláře za Dorotou. Heleďte se, já jsem odolný horal, já vydržím všechno, ale žena mi tam pláče. Uznávám, že byt přesně splňuje, co bylo slíbeno, postele tam jsou, sprcha taky. Ale my jsme opravdu nečekali, že by se mohly pronajímat byty bez oken, víte.

Proč s oknem, diví se Dorota. To je přece ta největší pohoda, po náročném dni na sluníčku se schovat do bytu, ve kterém je chládek. A navíc byty s oknama teď nejsou volné.

Usilovně jí šermuju před nosem stoeurovkou, až David, který byl v kanceláři na návštěvě, povyskočí. Můj byt je volný!

A tak tedy popadneme kufry a štrádujeme si to za Davidem přes Ramblu na druhou stranu. Nalézáme tam byt. Ne kus pokoje ohraničený papundeklem, ale skutečný byt.

S ložnicí, s okny, s balkony.

Díky, Davide!

(A kde budeš spát, nás vůbec nezajímá.)